STORE CAPITAL – CZYLI WZROST CEN AKCJI O 27% W 3 MIESIĄCE

1 kwietnia 2018

Dziś, kilka słów na temat bardzo ciekawego funduszu US – REIT – STORE Capital (ticker: STOR) (https://storecapital.com/. STOR to amerykański equity – REIT, notowany na NYSE od 2014 roku. W czerwcu 2017 fundusz był przedmiotem wielkiego zainteresowania amerykańskiego świata finansów. Otóż, w tym właśnie miesiącu,  fundusz inwestycyjny Warena Buffetta (Berkshire Hathaway) kupił prawie 10% akcji STOR płacąc 377 mln USD.

STOR jest właścicielem  1 770 nieruchomości, których najemcami jest 371 podmiotów gospodarczych (co roku liczba najemców zwiększa się o średnio 17 nowych klientów), co daje łącznie 590 umów leasingowych ze średnią wielkością transakcji poniżej 9 milionów dolarów.

STOR to akronim – od Single-Tenant-Operational-Real-Estate czyli obiektów, które wynajmowane są pojedynczym najemcom według formuły triple – net (czyli najemca pokrywa wszystkie koszty związane z eksploatacją wynajmowanej nieruchomości).

Kapitalizacja STOR zbliża się do 5 mld USD, co pozwala zaliczyć ten REIT do grupy średnich. Największym REITem w grupie triple – net REITs jest Realty Income (ticker O), o którym więcej informacji zainteresowani mogą znaleźć na stronach Fundacji Edukacji i Badań nad REITs (www. http://fundacjareits.pl/pl/centrum-wiedzy/realty-income-zloty-wzorzec-w-rynku-reitow).

To, co odróżnia ten fundusz to wysoka ekspertyza w zarządzaniu ryzykiem kredytowym. Żaden inny US – REIT nie zapewnia tego poziomu szczegółowego zarządzania ryzykiem kredytowym jak STORE Capital. Fundusz, dzięki zastosowania własnego unikatowego procesu scoringowego i systemu ratingowego, w którym szczegółowo analizuje się bilanse potencjalnych najemców, STOR finansuje projekty leasingu zwrotnego nieruchomości. Dzięki takiemu podejściu STOR może pochwalić się wysokim poziomem stopy wzrostu czynszów tzw. rent escalators (ok, 1,7% przy 1,1% dla Realty Income czy 0,5% dla VEREIT REIT) oraz w efekcie jednej z największych w branży stopie wewnętrznego wzrostu na poziomie ok. 5% średniorocznie.

W drugim kwartale 2017 roku STOR zaraportował silny wzrost AFFO i AFFO na akcję: AFFO wzrósł o 29% do 76 milionów USD lub 0,44 USD/akcję (wzrost  z 59 milionów USD lub 0,40 USD  w tym samym okresie w poprzednim roku ). Od czerwca 2017 roku cena akcji STOR wzrosły o blisko 30%.

Autor: Grzegorz Mizerski