Lokata bankowa vs. inwestowanie w amerykańskie REIT-y
Nowy Jork, widok na centrum miasta

Polacy bogacą się. Jak pokazuje KNF, w bankach komercyjnych działających w Polsce zostało zdeponowane przez klientów indywidualnych już ponad 700 mld zł. Saldo to systematycznie powiększa się wraz ze wzrostem gospodarczym w naszym kraju. Niestety, stopy procentowe są niskie, a za nimi podąża oprocentowanie lokat bankowych.

Według NBP, lokaty bankowe roczne dają średni zysk 1,74%. Obecnie, realnie trudno jest jednak osiągnąć zysk z lokaty terminowej 12m wyższy niż 1,5% w skali pełnego roku. Oznacza to, że zwiększająca się inflacja (prognoza na wrzesień 2019 – ok. 2,8%) zabija  i zabijać będzie rentowność tych lokat, bowiem banki w ciągu roku naliczać będą odsetki od tych lokat dwa razy wolniej niż inflacja pochłaniać będzie wartość oszczędności.

Zyski z lokat to odległa perspektywa – nie ma nadziei na poprawę losów deponentów nawet do 2021 roku twierdzi Open Finance (Puls Biznesu, 12 wrzesień2018 roku). Dodatkowo, jak zapowiada NBP, niskie stopy procentowe mają zostać utrzymane do końca 2019 roku a nawet przez I półrocze 2020 roku.

Jednocześnie, utrzymywanie lokat w banku dla wielu Polaków jest powszechne. Wynika to, nie tylko z generalnej awersji do ryzyka, ale też z braku ciekawych alternatyw inwestycyjnych. O ile w Polsce, utrzymywanie lokat bankowych to praktyka powszechna, to np. w USA, powszechne jest inwestowanie w instrumenty udziałowe emitowane przez US-REITs. Jak podaje amerykańska organizacja NAREIT, amerykańskie REIT-y ma w portfelach już ponad 80 mln Amerykanów, czyli ok. 40% gospodarstw domowych i ponad 50% pracujących w USA.

Pojawia się więc pytanie, jakie są mocne i słabe strony obu form oszczędzania, jakie ryzyka, ile możemy zarobić  na lokacie terminowej w porównaniu np. z pośrednim inwestowaniem w nieruchomości komercyjne za pośrednictwem real estate investment trusts (REITs)…

Pełną analizę, w tym opis głównych klas ryzyka oraz projekcje zyskowności  lokat bankowych versus inwestycje w zagraniczne REIT-y prezentujemy na naszych bezpłatnych seminariach, które odbędą się w największych miastach w Polsce.

Szczegółowe informacje dotyczące seminariów zostanie opublikowane wkrótce.

Chcesz wiedzieć więcej lecz nie masz ochoty uczestnictwa w seminariach? skontaktuj się z nami, aby otrzymać pełną analizę atrakcyjności inwestowania w amerykańskie REIT-y.

Zobacz pozostałe

REITs kontra

Mieszkanie na wynajem

więcej

Condo-hotele

więcej

Obligacje korporacyjne

więcej

Copyright © 2024 Fundacja Edukacji i Badań nad REIT - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja:

seminarium o reitach