JP Morgan: REIT-y najzyskowniejsze w ostatnich 20-latach

3 września 2018

Amerykańskie REIT-y – w ostatnich 20 latach najzyskowniejsze! Tym razem wysoką zyskowność REIT-ów potwierdza największy bank inwestycyjny świata – JP Morgan.

Na pierwszym miejscu – grupa kapitałowych REIT- ów + 9,1% średniorocznie. Drugie miejsce przypadło inwestycji w złoto (+ 7,8%). Dopiero na trzecim, okazała się inwestycja w akcje największych spółek amerykańskich z indeksu S&P 500 +7,2 (w S&P są też 32 największe REIT-y).

REIT-y reprezentowane były przez indeks FTSE/NAREIT Equity REITs (czyli bez REIT-ów hipotecznych i hybrydowych).

Otóż, poniżej porównanie urocznionych stóp zwrotu z różnych klas inwestycji z lat 1998- 2017, którego dokonał JP Morgan.

REIT-y kapitałowe (Equity REITs) inwestują wyłącznie w nieruchomości sensu stricte i stanowią ok. 80% całego rynku REIT-ów amerykańskich.

Jak się wydaje, JP Morgan zaniżył zyskowność REIT-ów amerykańskich. Gdyby bowiem policzyć całkowitą stopę zwrotu (total return) dla szerokiego rynku REIT-ów amerykańskich (All REITs) w tym okresie, to jest ona jeszcze wyższa i wynosi +10,57% średniorocznie

ródło: www.grzegorzmizerski.pl)

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej na temat REIT-ów, Fundacja Edukacji i Badań nad REITs, wraz z dr Grzegorzem Mizerskim przygotowała bezpłatny kurs internetowy.

Informacje i zapisy na www.grzegorzmizerski.pl