ARYSTOKRACI DYWIDENDY

20 stycznia 2018

Okres początku roku, to czas wypłat dywidendy spółek publicznych. Jak podaje Strefa Inwestorów, na GPW funkcjonuje tylko 15 spółek, które wypłacają nieprzerwanie dywidendy przez 10 lat, które można nazwać “polskimi królami dywidendy”. Do tych spółek można zaliczyć m.in. Asseco, ATM Grupę, Dębicę, Emperię, Kruszwicę, Orange, Orbis, Śnieżkę i Żywiec.

A jak wygląda lista takich spółek np. w USA? Okazuje się, że to amerykańskie spółki tworzą autentyczną Arystokracja Dywidendową. I tak:

Stanley Black & Decker (ticker: SWK, produkcja narzędzi) wypłaca dywidendę przez 141 lat, w tym co roku, nieprzerwanie przez 50 lat jest ona podwyższana;

SJW Group (ticker: SJW, wodociągi) wypłaca dywidendę przez 74 lata, w tym przez 51 lat, corocznie podnosi jest wartość;

Dwie spółki produkcyjne (Dover Corp. i Emerson Electric), podwyższają wypłaty nieprzerwanie przez 62 lata.

25 spółek publicznych notowanych na giełdach amerykańskich (m.in Johnson & Johnson, Federal Realty Trust, Coca – Cola Company, Colgate Palmolive Company, The Hornel Foods) podwyższa wypłacaną dywidendę, nieprzerwanie przez ponad 50 lat.

Niestety, średni poziom stopy dywidendy (dividend yield) Arystokratów Dywidendy jest bardzo niski i wynosił na koniec 2017 roku zaledwie 1, 16% (przy 1,8% dla spółek z indeksu S&P 500 i 4,5% dla US-REITs).

Mimo, to spółki te zapewne dostarczają od lat wiele radości inwestorom, wśród których zapewne był najbogatszy człowiek w historii świata – John D. Rockefeller. To on jest autorem słynnego powiedzenia, według którego, dywidendy to najradośniejsza rzecz w życiu, czego wszystkim życzymy:-).

Opracował: dr Grzegorz Mizerski

 

Załączniki:

Arystokracja Dywidendowa w USA

pobierz pdf

Copyright © 2024 Fundacja Edukacji i Badań nad REIT - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Adream.pl