IRON MOUNTAIN – US REIT, KTÓRY DZIAŁA W POLSCE

10 grudnia 2017

Zagraniczne REITs działające w Polsce (np. Unibail-Rodamco, Hines, Segro, Klepierre, W.P. Carey) inwestują i zarządzają głównie klasycznymi aktywami nieruchomości (centra handlowe, biura, magazyny). Okazuje się, jednak że polski rynek jest także atrakcyjny dla specjalistycznych REITs. Takim podmiotem jest spółka Iron Mountain Incorporated, posiadająca status REIT (US-REIT), działająca w obszarze magazynowania i zarządzania dokumentami. To już trzeci amerykański REIT, który działa w Polsce (oprócz HINES i WP Carey).

Wydaje się to dziwne, że Iron Mountain może być uznany za podmiot spełniający warunki bycia real estate investment trust. Magazynowanie i przetwarzanie dokumentów zostało zaliczone przez Amerykański Urząd Podatkowy (IRS)  jako działalność spełniająca wymagania ustawy o US-REITs.  Jest to efekt zjawiska rozszerzania definicji nieruchomości komercyjnych jakie ma miejsce w USA od początku lat 70-tych ub. wieku. Dzięki temu w USA działa już 18 różnych typów REITs,  w tym takie działają w takich obszarach jak więzienia, kina (movie REITs), przetwórstwo drzewne (timber REITs), technologia (data center REITs oraz telecomunication REITs), magazyny samoobsługowe (self storage REITs) czy ochrona zdrowia (healthcare REITs).

Iron Mountain Incorporated (NYSE: IRM) to światowy lider w dziedzinie usług przechowywania dokumentów i zarządzania informacją.  Firma została założona w 1951 roku przez producenta pieczarek Hermana Knausta, który w jednej z sztolni górniczych w okolicach Livingstone (stan New York) pierwotnie przeznaczonych pod uprawę grzybów uruchomił pierwsze w USA profesjonalne usługi bezpiecznego przechowywania dokumentów.

Obecnie klientami IRM jest  230.000 podmiotów na całym świecie.  Iron Mountain posiada sieć 1400 obiektów magazynowych o powierzchni 85 mln stóp kwadratowych (ok. 790 tys. m2)  w ponad 46 krajach, w tym  w Polsce. Spółka zatrudnia ok. 24 tys. osób. Usługi Iron Mountain obejmują  zarządzanie danymi, zarządzanie dokumentami, centra danych, magazynowanie, logistykę i bezpieczną utylizację dokumentów oraz przechowywanie artefaktów historycznych. Klientami IRM są głównie przedsiębiorstwa, w tym banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, szpitale, sądy, firmy energetyczne i telekomunikacyjne. Spółka przechowuje także np. testamenty Księżnej Diany, Karola Dickensa I  Karola Darwina, oryginały nagrań Franka Sinatry i większość oryginalnych nagrań Sony Music Entertainment.

W 2016 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 3,51 mld USD, (wzrost z 3,01 mld USD w 2015) a EBITDA na poziomie 1,087 mld USD (wzrost z 920 mln USD w 2015). AFFO osiągnął poziom 648 mln USD (wzrost z 530 mln USD w 2015). W 2017 roku spółka spodziewa się wzrostu przychodów na poziomie ok. 8-10%, wzrostu EBITDA 15-18%, podobnie jak zwiększenia AFFO o ok. 8-15%. Wartość aktywów ogółem przekroczyła 9 mld USD, a kapitałów własnych (total equity) ok. 1,9 mld USD. Kapitalizacja giełdowa zbliżyła się do poziomu 10 mld USD.  Akcje spółki tworzą indeks S&P 500. Akcje spółki mają charakter defensywny (wskaźnik beta na poziomie ok. 0,68).

W 2016 roku Magazyn Fortune zaliczył spółkę do 1000 największych przedsiębiorstw publicznych (notowanych na giełdzie) w USA (miejsce 729).

Iron Mountain jest  także obecna w Polsce (http://www.ironmountain.pl/). Siedzibą spółki są Reguły k/Warszawy, a jej oddziały prowadzone są we Wrocławiu, Gdańsku, Radomiu, Olkuszu i Poznaniu. Oferowane usługi w Polsce to zarządzanie informacją, tworzenie kopii zapasowych i archiwizacji danych, przechowywanie danych, odzyskiwanie danych po kataklizmach, porządkowanie powierzchni biurowej.

Źródło: opracowanie Fundacja Edukacji i Badań nad REITs na podstawie danych Iron Mountain

Copyright © 2024 Fundacja Edukacji i Badań nad REIT - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Adream.pl