KGHM TWORZY DWA PL-REITS!

1 września 2017

Jak donosi Puls Biznesu, Grupa KGHM planuje uruchomienie dwóch PL-REITs. Pierwszy fundusz dywidendowych będzie miał unikatowy charakter – zostanie stworzony  na bazie aktywów uzdrowiskowych. Jego bazą mają być obiekty KGHM I FIZ AN. Fundusz KGHM TFI jest właścicielem Uzdrowisk Kłodzkich oraz Połczyna, Cieplic, Świeradowa-Czerniawy i spółki Interferie, która ma siedem hoteli — w Szklarskiej Porębie, Świnoujściu, Świeradowie-Zdroju, Dąbkach, Ustroniu Morskim, Kołobrzegu i Głogowie — oraz ma udziały w ósmym, do spółki z KGHM I FIZ AN.

Mirosław Stanisławski – prezes KGHM TFI podkreśla, że wszystkie obiekty są rentowne, a plan jest taki, by oddzielić nieruchomości od operatorów. Budynki trafiłyby do REIT-u, który podpisałby jednocześnie umowy na ich użytkowanie ze spółkami operatorskimi. Właścicielem spółki nieruchomościowej i spółek operatorskich byłoby KGHM TFI. — Zakładamy, że spółka, która stanie się REIT-em, powstanie jeszcze w 2017 r., a po 2-3 latach wejdzie na giełdę — mówi Prezes Mirosław Stanisławski.

KGHM TFI planując REIT “uzdrowiskowy” nawiązuje do  dobrych wzorów amerykańskich, na którym ochrona zdrowia to wielki rynek dla US-REITs (health -care REITs). Działa na nim 17 publicznych US-REITs, których wartość aktywów (total assets) w 2016 roku osiągnęła ponad 110 mld USD. Do największych health-care REITs należy zaliczyć Welltower Inc. (aktywa o wartości ok. 30 mld USD), Ventas Inc. (ok. 22 mld USD), HCP inc. (21,5 mld USD)  i Omega Health Care Investors (ok. 8 mld USD).

Drugim REIT-em ma koncentrować się na nieruchomościach biurowych takich jak Cuprum Square – biurowcu, którego wybudowanie planowane jest w 2017 roku (udziałowcem spółki celowej, która odpowiedzialna jest za wybudowanie i komercjalizację biurowca jest, obok KGHM – PHN SA).

Pełny tekst  PB pod linkiem

https://www.pb.pl/kghm-postawi-na-opieke-senioralna-860917

Copyright © 2024 Fundacja Edukacji i Badań nad REIT - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Adream.pl