REIT-Y JAKO ŹRÓDŁO DOCHODU PASYWNEGO – CZ. III

4 września 2018

Cz. III. Czy warto inwestować w spółki dywidendowe?

Spółki, wypłacające stabilne dywidendy nazywane są spółkami tworzącymi wartość  (ang. value companies) w odróżnieniu do spółek wzrostowych, w których zysk dla inwestora generowany jest przez wzrost cen ich akcji. Spółki te nazywane są wzrostowymi (ang. growth companies). Do tej grupy zaliczane  są m.in. spółki opisywane akronimem FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix oraz Google).  FAANG w ostatnich latach przyniósł inwestorom bardzo wysokie stopy zysku, wynikające przede wszystkim ze wzrostu kursu. Spółki te praktycznie, nie wypłacają dywidend.

Pojawia się więc pytanie, czy w świetle wysokich stóp zwrotu ze spółek FAANG warto jeszcze inwestować w spółki dywidendowe? Jest to o tyle aktualne i ciekawe zagadnienie, bowiem ostatnio (lipiec 2018) w USA, na kursach niektórych ulubionych, klasycznych spółek zaliczanych do segmentu wzrostowych pojawiły się nagłe i duże spadki: kurs akcji Facebook spadł o – 20%, podobnie jak kursy  akcji Netflix (spadek kursu – 17% w okresie ok. miesiąca). Coraz częściej wybrzmiewa także opinia, że nadchodzi czas powrotu do źródeł czyli do inwestowania w spółki systematycznie wypłacające dywidendy, który to królował na rynkach finansowych przez kilkadziesiąt lat.

O zyskowności strategii inwestowania w spółki dywidendowe i reinwestycji otrzymanych zysków można przekonać się na najbardziej zaawansowanym i wymagającym rynku amerykańskim.  Okazuje się, że inwestowanie w spółki dywidendowe (oraz reinwestycja zysków w te same spółki) przewyższa zyskownością wielokrotnie strategię inwestowania w spółki, które nie wypłacają dywidendy. Jak podaje Morningstar, wypłacone dywidendy w 80% tworzą całkowitą stopę zwrotu ze spółek z indeksu S&P 500 w okresie od 1960 do 2017 roku. Okazuje się, że………….

Widzisz tylko ok. 40% tekstu tej publikacji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej np. o tym, czy:

  • REIT-y można zaliczyć do kategorii spółek dywidendowych
  • czy warto w nie inwestować
  • czy mogą być np. źródłem zyskownego, pasywnego dochodu dla polskich inwestorów
  • i o wielu innych zagadnieniach dotyczących REIT-ów

zapisz się na jedyne w Polsce, unikatowe seminarium o REIT-ach, organizowane przez Fundację Edukacji i Badań nad REITs oraz Q Value sp. z o.o.

Informacje o seminarium i zapisy tutaj https://pasywny-dochod-z-reitow.evenea.pl/

Zapraszamy !

Copyright © 2024 Fundacja Edukacji i Badań nad REIT - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja:

seminarium o reitach