USTAWODAWSTWO DOTYCZĄCE REITS W USA

1 lutego 2018

Ewolucja sektora funduszy dywidendowych typu REITs w USA to pochodna zmian w reżimie prawno-instytucjonalnym i amerykańskiego ustawodawstwa podatkowego. Historię USA-REITs tworzy 10 ustaw, które zmieniały reguły gry rynkowej.

Tabela. Najważniejsze akty prawne regulujące rynek  USA-REITs w latach 1960-2015.
lp nazwa aktu data uchwalenia krótka charakterystyka
1 REIT Act 1960  ustawa założycielska uchwalona jako część Cigar Excise Tax Extension of 1960  (ustawa Prezydenta D. Eisenhowera)
2  Tax Reform Act (TRA1976) 1976 pierwsza ustawa podatkowa reformująca system USA-REITs (Ustawa Prezydenta G.Forda).
3 Tax Reform Act (TRA1986) 1986 druga ustawa podatkowa zmniejszająca ograniczenia dla USA-REITs (Ustawa Prezydenta R. Reagana); umożliwiła m.in. samodzielne zarządzanie nieruchomościami i pionową integrację ; eliminacja ulg podatkowych dla podmiotów typu LP
4 Omnibus Budget Reconciliation Act (OBRA) 1993 nowa interpretacja zasady 5/50, która  umożliwiła napływ inwestorów instytucjonalnych; ustawa, która zapoczątkowała gwałtowny rozwój sektora (Ustawa Prezydenta G.Busha seniora)
5  REIT Simplification Act  (REITSA) 1997 ustawa  upraszczająca działalność REITs (I Ustawa W. Clintona) w ramach Taxpayer Relief Act 1997
6  REIT Modernization Act  (RMA) 1999 ustawa “modernizacyjna” (II Ustawa W.Clintona) w ramach Ticket to Work and Work Incentives Improvement Act of 1999; zmniejszenie poziomu dywidendy obowiązkowej z 95% na 90% zysków; umożliwienie świadczenia usług dla najemców poprzez spółki zależne
7 REIT Improvement Act (RIA) 2003  I  ustawa Prezydenta G.W. Busha jr. (jako część American Jobs Creation Act
8 REIT Investment and Diversification Act (RIDEA) 2008 II Ustawa Prezydenta Busha Jr.
9 Update and Streamline REIT Act 2012   I Ustawa Prezydenta B. Obamy
10 Protecting Americans from Tax, Hikes Act 2015 nowelizacja ustawy podatkowej FIRPTA  z  1980 roku (II Ustawa Prezydenta Obamy).
Źródło: Opracowanie G.Mizerski, Fundacja Edukacji i Badań nad REITs

Plik z tabelą w wersji pdf w załączniku

Załączniki:

Ustawa REITs USA