Instrumenty udziałowe emitowanie przez amerykańskie real estate investment trusts to atrakcyjna klasa aktywów, która zyskownością przewyższa inne papiery wartościowe i formy inwestycji – taki jest wynik przeglądu badań specjalistycznych, który przedstawił dr Grzegorz Mizerski.
Inwestycje w nieruchomości komercyjne via REITy na rynku amerykańskim oferują inwestorom możliwość efektywnego inwestowania, eliminują problemy z płynnością nieruchomości, niską jakością zarządzania (property management) i wysoką barierą wejścia. Te atrybuty przyciągnęły wielu inwestorów instytucjonalnych, którzy dzięki instrumentom udziałowym mogą efektywnie dywersyfikować swoje portfele.
Problematyką REITów, jako instrumentu inwestycyjnego i jego zyskownością zajmowano się praktycznie od początku aktywnego funkcjonowania tych podmiotów – głównie w USA. Jest to naturalne, skoro rynek REITów powstał i rozwijał się głównie w tym kraju.
O ile, w latach 70-tych efektywność US-REITs była niska, to już od lat 80-tych XX w. instrumenty udziałowe emitowane przez te fundusze rentierskie dostarczały atrakcyjne zyski, i stabilne wypłaty dywidend przy relatywnie niskim ryzyku inwestycyjnym. Dzięki temu ta unikatowa klasa aktywów stała się przedmiotem zainteresowania szerszej grupy inwestorów.
Proces ten narastał od 1994 roku, w którym miała miejsce nowelizacja ustawy REIT Act, która położyła podwaliny pod nową erę rozwoju REITów.
Instrumenty udziałowe publicznych US-REITs rekomendowane są dla tych inwestorów, którzy unikają ryzyka inwestycyjnego, ale jednocześnie oczekują nieco wyższych stóp zwrotu. W swej ponad 50 – letniej historii podmioty te potwierdziły bowiem swoją wysoką rentowność, relatywnie niskie ryzyko inwestycyjne i wysoką zdolność do dobrej dywersyfikacji portfela mieszanego. Dodanie akcji publicznych US-REITs do takiego portfela, złożonego z różnych klasycznych klas aktywów (akcje, obligacje) przyczynia się do zwiększenia stopy zwrotu z tego portfela i obniża ogólne ryzyko inwestycyjnego tego portfela (wzrost wskaźnika Sharpe`a). Teza ta została potwierdzona wielokrotnie przez wiele badań naukowych przeprowadzanych systematycznie od połowy lat 80-tych XX w.
Ogólną pozytywną rekomendację inwestycyjną potwierdzają historyczne stopy zwrotu. W okresie ostatnich kilkunastu lat (1998-2014), US-REITs okazały się najzyskowniejszą klasa aktywów (całkowita stopa zwrotu 12% p.a. średniorocznie), a arytmetyczna stopa zwrotu netto (po odliczeniu kosztów) przewyższyła wyniki z inwestycji w akcje dużych spółek S&P 500, małych spółek amerykańskich, akcji z rynku poza USA, funduszy hedgingowych, inwestycji funduszy typu private equity czy obligacji skarbowych (amerykańskich czy innych poza USA).
Pełna publikacja w załączniku.