ZAGRANICZNE REITS DZIAŁAJĄCE W POLSCE

20 kwietnia 2017

W Polsce działa kilka zagranicznych REITs, które są aktywnymi inwestorami na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.

Znalezione obrazy dla zapytania unibail rodamco logo

Największym funduszem dywidendowym, który posiada polskie aktywa nieruchomościowe jest francuski Unibail-Rodamco. http://www.unibail-rodamco.com/W/do/centre/

Wartość aktywów w Europie ogółem funduszu  to prawie 40 mld euro (stan na koniec czerwca 2016). W Polsce ten francuski SIICs ( (fr. sociétés d’investissements IMMOBILIERS cotées, SIICs) jest właścicielem następujących centrów handlowych w Warszawie: Galeria Złote Tarasy, Galeria Arkadia, Galeria Mokotów, Galeria Wileńska (http://www.unibail-rodamco.com/W/do/centre/shopping-centres.

 

Drugim francuskim REITs, który jest aktywny na polskim rynku nieruchomości jest Klepierre. ( http://www.klepierre.com/en/our-locations/pologne/). Od 2012 roku głównym akcjonariuszem Klepierre jest amerykański REIT – Simon Property Group (ticker: SPG)[1].W Polsce Klépierre jest właścicielem oraz zarządcą 6 centrów handlowych: Lublin Plaza, Poznań Plaza, Rybnik Plaza, Sosnowiec Plaza, Ruda Śląska Plaza oraz Sadyba Best Mall w Warszawie.

Znalezione obrazy dla zapytania Segro logo

Ważnym graczem na rynku magazynów jest fundusz dywidendowy z Wielkiej Brytanii – Segro REIT  z siedzibą w Londynie. Model biznesowy tego funduszu polega na inwestowaniu i zarządzaniu magazynami. Fundusz operuje w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Włoszech, w Czechach i w Polsce.

W Polsce SEGRO posiada pięć inwestycji: dwa centra magazynowe pod Warszawą, W Łodzi, Katowicach oraz pod Poznaniem. Wyniki finansowe za I półrocze 2016 można znaleźć tutaj http://www.segro.com/investors/results-centre/2016-half-year-highlights?sc_lang=en.

Znalezione obrazy dla zapytania Hines Securities logo

Kolejnym zagranicznym funduszem dywidendowym działającym  na polskim rynku nieruchomości jest amerykański inwestor HINES SECURITIES (HINES REIT). Hines REIT jest amerykańskim REITem nie publicznym (nie notowanym na giełdach papierów wartościowych), ale nadzorowanym przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). wartość portfela aktywów nieruchomości Hines Global REIT posiada od 2012 roku sześć inwestycji w Polsce; są to  m. in centra logistyczne pod Warszawą, Katowicami i we Wrocławiu. http://www.hinessecurities.com/reits/hines-global-reit/property-portfolio/poland-logistics-portfolio. oraz biurowiec w Warszawie (New City) Wartość całego portfolio HINES Global REIT wynosi ok, 5,5 mld USD, z czego wartość portfela aktywów polskich szacowana jest na ok. 5%.


Załączniki:

HINES

pobierz pdf

Copyright © 2024 Fundacja Edukacji i Badań nad REIT - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Adream.pl