W.P. CAREY REIT INWESTOREM W POLSCE

25 kwietnia 2017

W.P. Carey REIT (www. http://www.wpcarey.com/) to amerykański fundusz dywidendowy, który działa w trzech strategicznych obszarach: zarządza aktywami nieruchomościowymi komercyjnych w USA, inwestuje i zarządza nieruchomościami komercyjnymi za granicą (oba obszary stanowią łącznie 81% przychodów) oraz oferuje usługi inwestycyjne w zakresie inwestycji z wykorzystaniem instrumentów alternatywnych (głównie związanych z sekurytyzacją nieruchomości, 19% przychodów). (rysunek poniżej).

Źródło: W.P. Carey. 2014.

WPCarey

Podmiot powstał w 1973 roku w Nowym Jorku, jest notowany na NYSE od 1998 roku (ticker: WPC) a od 2012 roku spółka przekształciła się w US-REIT. Konwersja ta spowodowała istotną zwyżkę kursu giełdowego (wykres poniżej).

Obecna kapitalizacja  giełdowa spółki wynosi ok. 6,7 mld USD  (http://finance.yahoo.com/quote/WPC?p=WPC).

Spółka jest w dobre kondycji finansowej co potwierdza rating kredytowy S&P na poziomie BBB. Dług wynosi 52% kapitalizacji.
W.P. Carey wyceniana jest na poziomie 12, 7 x FFO ( przy średnim wskaźnika P/FFO dla US-REIT na poziomie ok. 15,0
). Spółka systematycznie podnosi dywidendę (wypłacaną kwartalnie) od 2001 roku. W 2016 stopa dywidendy osiągnęła 6,3%.

Źródło: W.P.Carey, 2014.

Obecnie portfel nieruchomości komercyjnych W.P. Carey REIT składa się z 910 obiektów, których wartość wynosi 8,2 mld USD.  Portfel jest zdywersyfikowany pod katem typów nieruchomości. Znajdują się w nim  obiekty przemysłowe (28% portfela), biura (25% portfela), centra handlowe (16%), magazyny i centra dystrybucyjne  (18%), magazyny samoobsługowe typu self storage (5%) oraz inne obiekty (10%) i jest wynajęty w ponad 99% (źródło: W.P. Carey,  luty 2017).

Źródło; W.P. Carey.

Portfel W.P. Carey REIT prawie w dwóch trzecich (63%) zlokalizowany jest w USA. Jednocześnie fundusz dywersyfikuje swoje inwestycje w Europie, w tym w Polsce (tabela poniżej).

United States 63% Niemcy 9%
Francja 6% United Kingdom 5%
Hiszpania 4% Finlandia 3%
Polska 3% pozostałe 8%

Fundusz, obok aktywów nieruchomościowych, poprzez różne plany inwestycyjne zarządza aktywami o wartości ok. 12,2 mld USD (stan na luty 2017).

Polski portfel to głównie obiekty handlowe, w których zlokalizowane są supermarkety budowlane OBI.

Obecnie w Polsce sieć OBI składa się z 44 obiekty tego typu (https://www.obi.pl/sklep/markt-finder/). Wartość nieruchomości wynajmowanych OBI stanowią ok. 2,2% całego portfela  W.P. Carey, co oznacza, że ich wartość oszacowano na poziomie ok. 185 mln USD.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą Fundacji Edukacji i Badań nad REITs

Copyright © 2024 Fundacja Edukacji i Badań nad REIT - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Adream.pl