EWOLUCJA REITS NA ŚWIECIE

1 października 2017

Dyfuzja innowacyjnego sposobu finansowania i zarządzania nieruchomościami jakie miała miejsce w USA od 1960 roku przebiegała wolno, ale systematycznie.

W latach 1960-1993 reżimy REITs obecne były tylko w trzech krajach: USA, Holandii oraz Australii. Liczba rynków lokalnych zwiększała się systematycznie od połowy lat 90-tych XX w.

W latach 1993-1996 do rodziny REITs dołączyły trzy kolejne kraje: Brazylia, Turcja i Belgia.

Import rozwiązań REIT-owych  do tych państw był zapewne związany z rozpoczęciem „nowej ery REIT-ów” w USA (wprowadzenie UP-REITs oraz przypływ nowych kapitałów od inwestorów instytucjonalnych i boom IPOs). Hossa na amerykańskim rynku pozyskiwania finansowania w sektorze USA-REITs, a tym samym zwiększająca się skala transakcji na tamtejszym rynku nieruchomości jaka miała miejsce po 2000 roku zapewne zwróciła uwagę rynków zagranicznych.

Do końca 2002 roku REITs funkcjonowały zaledwie w dziesięciu krajach. Pomiędzy rokiem 2000 a 2006 kolejne kraje zdecydowały się na wprowadzenie odpowiednich rozwiązań prawno-podatkowych.

W latach 2003-2005 roku zaktywizowała się Azja: ustawodawstwo umożliwiające działalność REITs wprowadzono w 2002 roku w Singapurze, potem w Malezji, Tajlandii, Tajwanie i Hong-Kongu. W 2003 ustawodawstwo REITs wprowadziła Francja i Hong-Kong, w 2004 Meksyk. Malezja i Tajwan wprowadziły odpowiednie ustawodawstwo rok później. W kolejnym roku (2006) dołączyły Dubaj i Bułgaria.

W ostatnich latach (od 2010-obecnie) do globalnego sektora REITs dołączyło kolejne osiem państw: Irlandia, Kenia, Panama, Tanzania, Nowa – Zelandia, RPA, Indie oraz Chiny.  Obecnie wehikuły typu REITs działają w 40 krajach, w tym w 23 krajach poza europejskich (tabela 50) i 15 państwach Europy.

W 2013 roku reżim REITs zmodernizowała i zliberalizowała Irlandia. W efekcie z w tym samym roku pojawił się pierwszy I-REIT – Green-REIT. W Meksyku, po inauguracji FIBRA (meksykański odpowiednik REIT) w 2011 roku rynek meksykański rynek także powinien się ożywić się.

Ze zjawiskiem globalizacji rynku REIT-ów związane są dwa aspekty. Pierwszy to istnienie rynków źródłowych: USA stały się rynkiem źródłowym dla Australii i Europy (Holandia, Wielka Brytania), a Australia stała się rynkiem źródłowym REIT-ów dla Azji, Oceanii i Afryki. Drugim aspektem globalizacji związany jest ze zjawiskiem replikacji głównych elementów systemu REIT-ów z rynków źródłowych do kolejnych rynków lokalnych.

Copyright © 2024 Fundacja Edukacji i Badań nad REIT - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Adream.pl